Aktywni głusi po 40-stce

Wycieczka szlakiem Piastów+Toruń

W dniach 21-23 czerwca odbyła się ostatnia wycieczka turystyczno-krajoznawcza dla beneficjentów projektu "Aktywni głusi po czterdziestce".

Osoby należące do projektu dzięki uczestnictwu w nim, mogli zobaczyć wiele ciekawych miejsc i poznać historię powstawania Państwa Polskiego. 

Miejsca które zostały odwiedzone przez wycieczkę to:

  • zwiedzanie Wielkopolskiego Parku  Etnograficznego w Dziekanowicach (to jeden z największych skansenów w Polsce, gdzie zgromadzono głównie XVIII i XIX wieczne budowle z okolic Wielkopolski
  • zwiedzanie wyspy Ostrów Lednicki  (Gród na Ostrowie Lednickim to jeden z głównych ośrodków administracyjnych i obronnych Polan, jednocześnie siedziba Mieszka I i Bolesława Chrobrego)
  • Następnie wycieczka  przejechała do Gniezna - pierwszej stolicy Polski, tam została zwiedzona Katedra Gnieźnieńska ze słynnymi drzwiami obrazującymi życie św. Wojciecha pierwszego polskiego męczennika oraz Starówka. 

Następnego dnia plan zwiedzania obejmował:

  • przejazd kolejką wąskotorową do Wenecji, tam zwiedzanie Muzeum Kolejki Wąskotorowej (Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji jest największym tego typu skansenem na terenie Europy)
  • następnie wizyta na ruinach zamku Diabła Weneckiego, potem obył się przejazd kolejką wąskotorową do Biskupina tam:
  • zwiedzanie rezerwatu archeologicznego w Biskupinie

Po południu odbyła się zabawa piknikowa w miasteczku western Silverado City w Bożejewiczkach gdzie osoby mogły zobaczyć historię i życie na dalekim zachodzie. 

Ostatniego dnia wycieczki odbyło się zwiedzanie Torunia. Uczestnicy  poznali historię  i zobaczyli min: Ratusz Staromiejski, Dwór  Artusa, Piernikowa Aleja Gwiazd,  Kościół  Ducha św.,  Kamienica Pod Gwiazdą, gospoda flisacza, pomnik Kopernika i Dom Kopernika - Krzywa Wieża - zespół murów obronnych, spichrze - Brama Żeglarska - Droga Królewska - Katedra Świętojańska. 

Następnie na zakończenie zwiedzania odbyła się wycieczka zabytkowym tramwajem po ulicach Torunia i na tym zakończyła się ostatnia wycieczka w ramach projektu. 

Dziękujemy za udział w wycieczce.