Aktywni głusi po 40-stce

Zakończenie kolejnych kursów komputerowych

Zakończyły się kolejne kursy komputerowe prowadzone dla beneficjentów projektu  "Aktywni głusi po czterdziestce".

Kursy komputerowe cieszyły się największym zainteresowaniem  ze względu możliwości jakie daje osobom niesłyszących komputer i związane z nim udogodnienia i możliwości. W dzisiejszych czasach obsługa komputera i programów z nim związanych jest jedną z podstawowych umiejętności przydatnych w każdej sferze życia czy to zawodowej czy prywatnej.

Ustawa o języku migowym  wymusza na instytucjach publicznych dostosowanie swoich instytucji do potrzeb komunikacyjnych osób głuchych. W ten sposób powstał w Polsce system wideotłumaczeń, a wiele informacji na stronach internetowych urzędów jest tłumaczona na język migowy.  Również obrady sejmu tłumaczone są na język migowy, ale wszystko to dostępne jest dla osób znających obsługę komputera. Język migowy jest językiem wizualno-przestrzennym, więc niemożliwym do zapisania.  Forma filmików, jest podstawową w zapisie języka migowego. W ostatnim roku pojawiło się w  bardzo wiele stron internetowych i treści związanych z pracą i zatrudnianiem tłumaczonych na język migowy. Nawet oferty pracy przedstawiane są w języku migowym. Komputer i internet stał się nieodłącznym elementem funkcjonowania każdego człowieka, robienie zakupów, zakładanie konta bankowego a przede wszystkim komunikacja z innymi osobami i wymiana informacji to najważniejsze sprawy dla osób niesłyszących.

Na początku lipca 2013 zakończyły się kursy  prowadzone w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim. Kursy były prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, tłumaczone na język migowy, osoby mogły korzystać z cateringu podczas zajęć. Każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie o ukończeniu kursów oraz drobne upominki. 

Galeria zdjęć:

1. Piotrków Trybunalski

2. Tomaszów Mazowiecki

3. Łódź